İş hayatında 5 yılda 10 yıllık deneyim elde etmek

Mezuniyetten sonra ailesinin hazır bir şirketi veya serveti olmayan benim gibi tüm arkadaşlarımız kendi geçimini sağlayabilmek ve geleceğini güvence altına almak adına hızlıca yola koyulma ihtiyacı duymakta. Bu kesinlikle normal ve olması gereken bir durum diyebilirim. Zamanında ben de bu arkadaşlarımızın arasında yer aldım.

Şu an piyasada birçok yerde görebildiğimiz konferans veren, girişimci olunmasını savunan ve “kendi işini kur” tavsiyeleri veren kişilere baktığımızda mevcut durumun farkında olmadıklarını düşünüyorum. Geçmişte ben de bu tavsiyelere uyarak hayal peşinde koşmuş biri olarak bunu söylüyorum. Arkadaşlarımız ile kurduğumuz ilk girişimimizde biz de bolca hayal görüyorduk. Ancak bilmediğimiz bir durum vardı ki yeterli sermaye olmadan büyük bir işe kalkışmak malesef sonuç vermeyecekti. Yine de bu durumun sonuç çıktısı önemli derecede deneyim kazandıracaktı ve öyle de oldu.

Meslek hayatımda 5. Yılı doldurduğumda iş hayatım ile birlikte eş zamalı yürüttüğüm; iki ayrı yüksek lisans, iki ayrı girişim ve tüm bunlarla birlikte onlarca alanda farklı işler oldu. Elimden geldiğince gelecek için çeşitli adımlar atmaya ve ilerleme göstermeye çalıştım. Tüm bunlardan yola çıkarak insanın kendisini ilerletebilmesinin tek yolunu keşfettim. Bu da bir yandan mecburi olarak sıradan diye tabir edebileceğimiz piyasadaki işleri yaparak bir yandan da kimsenin aklına gelmeyecek işleri başlatabilmek idi. Saha mühendisliği gibi şantiye pozisyonlarında haftada 50 belki de 60 saat çalışmak durumunda kalınıyor. Ancak yine de kalan vakti değerlendirmeden ilerleme kaydetmek imkansız oluyor. Çünkü yapılan bu sıradan olarak tabir ettiğim işler en nihayetinde baktığınızda geleceğiniz için hızlı bir katkı sağlamayacaktır. Günümüzde bu gibi işlerde çalışıldığında beş sene tecrübenin sonunda bile aynı yerde saymak işten bile değildir. Bu açıdan yapılan işin yanında yürütülecek bir hobi bile gelecekte sizi o işin sağlayacağından daha büyük değere ulaştırabilir.

Yapılabilecek ek faaliyeti yürütürken iş yerinde bile artan boş vakitleri değerlendirmenin önemi oldukça fazla. Çoğumuz gün içinde kafamızı boşaltmak için sosyal medyada veya oyunlarda oldukça fazla zaman geçirmekteyiz, Ancak bu vaktin önemli bir bölümü araştırmalar ve çalışmalar yapılarak değerlendirilebilir. Tabiki eğlence türevi boş içeriklerin tüketimini sıfıra indirmek ister istemez mümkün olmayacaktır. Yapı ve sistem gereği hepimiz bu türden içeriklere oldukça bağlandık. Bizleri hipnoz edercesine vaktimizi yiyen bu içerikler sadece zamanı öldürmek için yapılan aktiviteler haline gelmiş durumda.

Günümüz şartlarında sıradanlaşmış bir işi yaparak ilerlemek malesef mümkün gözükmemekte. Bu açıdan bize bir fırsatın gelme ihtimalini beklemeden bizler harekete geçmeliyiz. Bu süreçte de bizi stabil tutacak garanti şartları bırakmadan ilerleyişimizi sürdürmek durumundayız. Tanışılacak her bir insan, başlanacak her bir hobi, araştırılacak her bir iş fırsatı bambaşka bir konuma ulaştırabilir. Aklımıza gelen tüm fikirleri tek bir listede toplayıp devamında bunlar üzerine araştırmalar yapmalı ve kafa patlatmalıyız. Bu açıdan elimizdeki 24 saati daha verimli kullanıp en verimli ilk 5 yıl içerisinde gerekirse 10 yıllık deneyimi elde etmek zorundayız. Bu kimsenin garanti altında olmadığı günümüzdeki şartlar açısından malesef kaçınılmaz bir durumdur..

 

2020-09-27T20:56:33+00:00